/home/greyhouse/ftp/szara_www
Aktualności
Ada Zielińska i Miesiąc Foto w Szarej 2021-05-20

 

 


 Uprawianie sztuki stało się niestety przywilejem osób niezależnych finansowo, ewentualnie tych, którym udało się znaleźć alternatywne źródła finansowania swojej drogi twórczej, głównie prywatne, a jest ich naprawdę niewiele. Oczywistym rozwiązaniem wydaje się sprzedaż prac – nieustannie rosnące aukcyjne rekordy to aspekt sztuki, który najbardziej działa na wyobraźnię. Niestety, w naszych realiach dotyczy to głównie dzieł starszych od dorosłych już dzieci autorki czy autora. 
Wystawa Jaki mamy budżet? Where’s the Money? to gorzka, ale humorystyczna opowieść o tym, czego nie było, co się nie wydarzyło, bo ciemna materia świata sztuki pochłonęła więcej projektów, talentów i karier, niż jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Każda z prezentowanych prac to jeden niezrealizowany projekt, który wjechał w możliwości finansowe produkującej go instytucji, galerii czy samego autora niczym bmw w stację Orlenu. Ada Zielińska wykorzystuje swoją pozycję artystki sprawnie nawigującej po polu sztuki, by przyjrzeć się panującym w nim warunkom w sposób krytyczny wobec systemu, a jednocześnie empatyczny wobec współuczestników. Estetyzacja pieniędzy na fotografiach Zielińskiej jest też opowieścią o ich fetyszyzacji w świecie sztuki, o tym, jak bardzo są one fantazmatyczne, urojone, nieosiągalne. Przez chwilę możemy się jednak beztrosko popławić w tej fantazji, a na koniec liczyć na przychylność „kolekcjonera z pieniążkiem”. 
 
Jacek Sosnowski – mecenas 

 

Ada Zielińska (ur. 1989) – artystka wizualna, jej zainteresowania twórcze krążą wokół fotografii i instalacji. Prace Zielińskiej, często aranżowane, są próbą uchwycenia codziennych katastrof i stanowią krytyczną interpretację otaczającego świata. Studiowała na Wydziale Sztuki Mediów warszawskiej ASP i w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie.