/home/greyhouse/ftp/szara_www
Aktualności
Wystawa finalistów Konkursu Fundacji Grey House 2018-12-02

Zwycięzcę/zwyciężczynię tegorocznej edycji Konkursu poznamy już w najbliższą sobotę, 8 grudnia o godz. 20:00!

Zapraszamy do galerii Szara Kamienica na wernisaż połaczony z ogłoszeniem wyników

Swoje prace pokażą: Marta Krześlak, Liliana Piskorska, Irmina Rusicka, Jana Shostak i Konrad Żukowski 

Kuratorka: Katarzyna Wincenciak 

Jury: Agata Cukierska, Ewa Łączyńska-Widz, Adam Mazur, Stanisław Ruksza i Piotr Sikora 

http://www.szarakamienica.pl/public/picture/8_edycja/gradient_plakat_ma.jpg 

Partner:

 

 Patronat medialny:

http://www.szarakamienica.pl/public/picture/Szum%20na%20Szarej.jpg http://www.szarakamienica.pl/public/picture/8_edycja/RK_logo.png http://www.szarakamienica.pl/public/picture/numarte%20logo.png http://www.szarakamienica.pl/public/picture/nn6t_napis(2).png

 

Znajdź nas:

 https://www.facebook.com/events/2229742667350663/

czytaj więcej...  

czytaj więcej

Kamil Kukla Baptiste Charneux przedstawiają 2018-10-29

 

Artyści: Kamil Kukla i Baptiste Charneux

przy kuratorskim wsparciu Piotra Sikory 

zapraszają na wystawę przygotowaną w Galerii Szara Kamienica o tytule 

 

czytaj więcej

Finaliści 8. edycji Konkursu Fundacji Grey House 2018-10-06

 

Znamy nareszcie wyniki głosowania jurorów w I etapie Konkursu Fundacji Grey House! 
Grono jurorów tj.: Agata Cukierska, Ewa Łączyńska_Widz, Adam Mazur, Stanisław Ruksza, Piotr Sikora i Krystyna Axmann wyłonili tym sposobem 5 Finalistów, których prace zobaczymy na wystawie grudniowej. Będą to (porządek alfabetyczny): 
 
Marta Krześlak
Liliana Piskorska
Jana Shostak,
Irmina Rusicka
Konrad Żukowski
 
Bardzo serdecznie gratulujemy, dziękując jednocześnie za wszystkie tegroczne zgloszenia!
czytaj więcej

Ogród rozkoszy ziemskich - wystawa prac Krzysztofa Koraba 2018-08-28

 

Już 13 września (czwartek) otworzymy nowa wystawę Krzysztofa Koraba "Ogród rozkoszy ziemskich" 

Artysta jest  tegorocznym absolwentem katowickiej ASP w pracowni malarstwa prof. Ireneusza Walczaka  oraz pracowni grafiki  prof. Ireneusza Pałki. Korzysta także z innych mediów: m.in. kolaży i tkanin. Tworzy instalacje i rzeźby, podejmując problematykę sensu- i seksualności ludzkiego ciała.

Kuratorka: Marta Kudelska 

 http://www.szarakamienica.pl/public/picture/ORZ_w2_2_demo1.jpg

Wernisaż: 13.09.2018, godz.: 19:00

Galeria Szara Kamienica

Rynek Główny 6, Kraków 

Wystawa: 14.09 – 07.10

Obrazy Krzysztofa Koraba nie dopasowują się do swoich ram. Podlegają wybrzuszeniom, rozlewają się po płaszczyźnie płótna jak gęsta, lepiąca substancja. Przypominają poplątaną, klejącą, pachnącą potem i rozgrzanym ciałem rzuconą na podłogę kołdrę. Te magmowate struktury wdzierają się i anektują bardzo szybko naszą percepcję. Jest w nich coś sensualnego, są jak prężące się dłonie, nogi, które uciekają same przed sobą, rozlewając się najpierw na materiał i otoczenie, by w końcu stopić się z otaczającą je przestrzenią... (czyt. dalej)

 

czytaj więcej

Ogłaszamy 8. edycję Konkursu Fundacji Grey House. Czekamy na Wasze zgłoszenia! 2018-06-16

 http://www.szarakamienica.pl/public/picture/8%20konkurs/szara__konkurs_plakat_2018_2.pdf

Regulamin  

Celem Konkursu jest wyłonienie najciekawszych osobowości twórczych wśród artystów młodego pokolenia, wsparcie  działań artystycznych uczestników, a także  upowszechnienie idei promocji młodych talentów w środowisku artystycznym i biznesowym.

NAGRODA

1.     Nagrodę stanowią:

1)  Jednorazowe stypendium w wysokości 5 000,00 PLN  (słownie:  pięć  tysięcy złotych), na które składa się kwota 5.000, 00 (słownie: pięć tysięcy) złotych wraz z kwotą stanowiącą równowartość podatku należnego od stypendium. Należną kwotą podatku wraz z deklaracją podatkową według ustalonego wzoru przekaże do właściwego organu podatkowego Organizator. 

2)  wystawa indywidualna w Galerii Szara Kamienica w Krakowie

2.     Laureat otrzyma nagrodę pieniężną przelewem na wskazany rachunek bankowy w ciągu 30 dni od dnia przekazania Organizatorowi danych osobowych niezbędnych do przekazania Nagrody oraz dokonania rozliczeń podatkowych. 

KONKURS

1.     Na konkurs można nadsyłać prace w następujących dziedzinach: 

1) Malarstwo

2) Grafika

3) Rzeźba

4) Fotografia

5) Nowe media (video, instalacje, sztuka cyfrowa, performance) 

2.     W konkursie biorą udział studenci IV roku (2017/2018) oraz studenci i absolwenci  V roku kierunków artystycznych wyższych uczelni, którzy w roku przyznania Nagrody nie ukończyli  30. roku życia, Konkurs otwarty jest także dla tegorocznych (2017/2018)  absolwentów ww. kierunków - bez limitu wieku.  

3.     Konkurs składa się z 2 etapów:

1)    Etap I - na podstawie nadesłanych materiałów Jury wybiera 5 (pięcioro) uczestników II etapu konkursu, których prace prezentowane będą na wystawie konkursowej.

2)    Etap II - na podstawie oryginałów prac prezentowanych na wystawie konkursowej  Jury wybiera jednego Laureata Nagrody Głównej.

WARUNKI

Wszyscy kandydaci muszą spełniać następujące warunki:

 

 

czytaj więcej

Nowe przepisy od 25 maja 2018 2018-06-15

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) przesyłamy informacje dotyczące Państwa danych osobowych. 

Informujemy, że administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Grey House Szara Kamienica. 

Jeśli dysponujemy Państwa danymi osobowymi, chcielibyśmy zawiadomić, że Państwa dane osobowe znajdują się w naszej bazie i dochowujemy wszelkich starań, by zadbać o ich bezpieczeństwo. Państwa dane przetwarzane są na zasadzie dobrowolności i będą przechowywane tylko do momentu, gdy zdecydują Państwo o ich wycofaniu: jeśli ktoś z Państwa życzy sobie, byśmy usunęli te dane, prosimy o informację w formie e-mailowej na adres: patrycja_kujawska@szarakamienica.pl 

Państwa dane używane są wyłącznie w celu zawiadamiania o nowych wystawach, wydarzeniach i działalności Fundacji Grey House Szara Kamienica. Gwarantujemy spełnienie wszystkich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia danych oraz ograniczenia ich przetwarzania. 
Danych osobowych  nikomu nie udostępniamy. 

W naszej bazie posiadamy następujące dane: adres e-mail

Dziekujemy wszystkim za zaufanie 

czytaj więcej

Krakow Photomonth w Szarej Kamienicy 2018-05-15

 

Serdecznie zapraszamy na otwarcie jednej z odsłon wystawy tegorocznej edycji Miesiąca Fotografii pt. "Przestrzeń przepływów", czyli na spotkanie z Eline Benjaminsen, Axelem Braunem i Markiem Curranem.

Sobota, 26.05, godz 15:30 -16:30

Wstęp wolny

 

więcej...

czytaj więcej

SLAVICA, czyli słowiańskość przez wielkie S! 2018-03-12

SLAVICA

Tomasz Armada / Irena Kalicka / Katarzyna Oczkowska / Marta Sala / Siksa / Justyna Stasiowska / Kacper Szalecki /

 

http://www.szarakamienica.pl/public/picture/1slavica/Plakat_A1.jpg


        U nas na wiosnę zawsze jest tak samo. Trzeba zrobić trzy rzeczy, które zawsze, ale to zawsze na wiosnę robimy my, Słowianie. Po pierwsze adorować ziemię. Po drugie stoczyć walkę dwóch plemion. Po trzecie dokonać ofiary. Oczywiście jest to ofiara nie byle jaka, bo z dziewicyWybranej. Nie ma rady prymitywna natura rządzi się swoimi własnymi prawami. A jak komuś się nie podoba, to niech wypierdala. My jesteśmy u siebie i to jest nasz słowiański zew. Każdy z nas wie, że to co nasze jest, najlepsze jest, bo nasze jest.

            SLAVICA to działanie, które cytując klasyka jest historią wesołą, ale ogromnie przez to smutną. To wzięcie słowiańskości z You Tubea, która wie jak poruszać tym, co mama w genach dała. Nowa chłopomania, nie tak znowu bardzo różniąca się od swojej pierwotnej wersji. To też wzięcie słowiańskości, poddanej fetyszyzacji w jeszcze bardziej przerażający sposób. Obecnej w internecie, wiadomościach telewizyjnych czy radiowych, w codziennej prasie. Słowiańskość przez wielkie S, która dosłownie adoruje ziemię, toczy walki z obcymi plemionami i składa ofiary. W takim ujęciu Święto wiosny. Obrazy z życia dawnej Rusi w 2 częściach Igora Strawińskiego i Mikołaja Roericha, staje się punktem wyjścia dla mówienia o współczesnych barbarzyńcach.

            Muzyka Strawińskiego, razem z oburzającą choreografią Wacława Niżyńskiego, była jednym wielkim skandalem. Le Sacre du printemps zostało określone przez jednego z krytyków po paryskiej premierze baletu w 1913 roku, jako Le Massacre du printempswiosenna masakra. Teraz Święto wiosny jest raczej powracającym gestem, a nie rewolucją. I właśnie w taki sposób je potraktujemy. Stanie się ono pretekstem do opowieści o naszym własnym przedwiośniu i naszej własnej masakrze. Albośmy to jacy tacy. Może okaże się, że nie potrzeba już więcej ofiar, a wiosna i tak przyjdzie.

 Galeria Szara Kamienica

Wernisaż: 23 marca, godz. 20:00 

Wystawa potrwa do 22 kwietnia 

Partnerzy: http:/www.szarakamienica.pl/public/picture/1slavica/photomonth.png  
Patronat: http://www.szarakamienica.pl/public/picture/prawo/notes-nn6t-logo.png http://www.szarakamienica.pl/public/picture/1slavica/szum_PRZEZRO_LOGO.png

 

Znajdź nas na http://www.szarakamienica.pl/public/picture/1slavica/facebook-flat-vector-logo.png
  

 

 

 

czytaj więcej

Prawo spojrzenia 2018-01-26

 

Prawo spojrzenia

Uczestnicy: Krzysztof Gil, Delaine Le Bas, Andrzej Mirga, Małgorzata Mirga-Tas

Kuratorzy: Wojciech Szymański, Delaine Le Bas

Wernisaż 01.02 (czwartek) godz. 19:00

wystawa potrwa do 23 lutego 2018 

Pod koniec lat 70. ubiegłego wieku Andrzej Mirga, polski Rom i student etnografii, wykonał cykl czarno-białych fotografii dokumentujących życie romskiej społeczności zamieszkałej w osiedlach w Czarnej Górze i innych miejscowościach południowej Małopolski. Ten fotograficzny reportaż sprzed ponad czterdziestu lat, który zawiera obrazy górskiego krajobrazu z elementami architektury, sceny rodzajowe, a przede wszystkim portrety Romów i Romek, jest bezcennym, rzadkim i niezwykle interesującym dokumentem wizualnego archiwum przeszłości. 

Andrzej Mirga posługując się charakterystycznym dla etnografii, etnologii i antropologii sposobem zapisu, fotografuje romskie społeczności Spisza i Podhala, będąc jednocześnie studentem etnografii i członkiem obrazowanej przez siebie grupy. W przypadku tych fotografii do czynienia mamy z rodzajem przejęcia medium służącego wytwarzaniu obrazu przedmiotu w etnograficznym oglądzie. Za pomocą tej operacji członek romskiej i uprzedmiotowionej dotychczas przez etnografów wspólnoty odzyskuje dla niej jej własny obraz oraz nadaje jej podmiotowość. W tym sensie ten fotograficzny zapis – rozpoczęty w 1978 r., tym samym, w którym swój „Zapis socjologiczny” zaczęła wykonywać Zofia Rydet – ustanawia nowe i sprawiedliwe – tytułowe – prawo spojrzenia.

Fotografie te istotne są także dla pozostałych osób biorących udział w wystawie. Stały się punktem wyjścia zwłaszcza dla dwóch romskich artystek współczesnych. Delaine Le Bas, Romki pochodzącej z Anglii, która w 2016 r. na Podhalu wykonała dokamerowy performans i jego fotograficzną dokumentację oraz Małgorzaty Mirgi-Tas, pochodzącej z Czarnej Góry polskiej Romki, która wykorzystuje zdjęcia Andrzeja Mirgi jako wizualne wzorce i archetypy dla swoich obrazów i instalacji.

Organizator: ERIAC - European Roma Institute for Arts and Culture

 http://www.szarakamienica.pl/public/picture/prawo/ERIAC_logo.png


Partner: Fundacja Grey House Szara Kamienica


Wystawa jest częścią Międzynarodowego Kulturalnego Programu Informacyjnego Europejskiego Instytutu Sztuki i Kultury Romskiej (European Roma Institute for Arts and Culture - ERIAC). Program ten został sfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

Patronat medialny:

/public/picture/Winter%20is%20coming/RK_logo.pnghttp://www.szarakamienica.pl/public/picture/prawo/lounge_blk(1).png  http://www.szarakamienica.pl/public/picture/prawo/notes-nn6t-logo.png

 Współpraca:

http://www.szarakamienica.pl/public/picture/prawo/Alliance%20logo(1).png http://www.szarakamienica.pl/public/picture/prawo/open_society_foundations-logo-2016_01_08-2000x650.png  http://www.szarakamienica.pl/public/picture/prawo/AA_2017_DTP_Plo.png

 

 

 

czytaj więcej

Wielki finał! 2017-11-22

Bardzo serdecznie zapraszamy na wystawę finalistów VII edycji konkursu Fundacji Grey House 

 

/public/picture/7wystawa/wystawa_2017_szara_SZUM.png 


Wernisaż i ogłoszenie wyników już  2 grudnia  (sobota) o  godz.: 20:00

Artyści: 

Xavery Deskur Wolski, Róża Duda & Michał Soja, Tomasz Kręcicki, Agnieszka Mastalerz, Tymon Nogalski 

Kurator: Wojciech Szymański

Aranżacja: Mateusz Okoński

 
Wystawa finalistów i finalistek 7. edycji konkursu Fundacji Szara Kamienica prezentuje prace sześciorga artystów i artystek wyłonionych przez jury spośród ponad stu dwudziestu zgłoszeń. Tegoroczna odsłona prac finałowej szóstki rozmyślnie nie ogniskuje się wokół żadnego określonego z góry tematu ani ogólnej kategorii, za pomocą których usilnie i często na siłę usiłuje się zszywać bardzo osobne, różne, wypowiadane z innych pozycji i w innej perspektywie, partykularne wypowiedzi artystyczne. Zwłaszcza, że są to wypowiedzi, które – co charakterystyczne dla wystaw takiego formatu – zostały wybrane nie tyle pod temat, co raczej na oko. Co więcej, wystawa odrzuca tego rodzaju próby kuratorskie jako chybione i niebezpieczne praktyki kontekstualizacji i dyskursywnej przemocy wobec sztuki, odbiorców i odbiorczyń, jak również wobec jej doświadczania i przeżycia. W zamian tego wystawa tautologicznie zwraca się w stronę swoich założeń, proponując zamiast pełnego rzeczowników tytułu dwie partykuły i jeden przysłówek. Za ich pomocą ujęta została struktura przeznaczonego dla artystów i artystek do trzydziestego roku życia konkursu. Wystawa więc prezentuje prace artystów i artystek bardzo młodych, jeszcze młodych i już na tyle młodych, by wziąć w niej udział. I takich, którzy już rozpoczęli swoją karierę, takich, którzy ciągle ją jeszcze rozpoczynają oraz tych, którzy bardzo chcieliby ją rozpocząć.

W. Szymański

Partnerzy: 

http://www.szarakamienica.pl/public/picture/7wystawa/7.png

Patronat medialny: 

 

 

ć http://www.szarakamienica.pl/public/picture/lounge%20na%20szarej.png  http://www.szarakamienica.pl/public/picture/7wystawa/Numarte_szare.png  http://szarakamienica.pl/public/picture/TVP3-Krak%C3%B3w_svg.png  
http://www.szarakamienica.pl/public/picture/Szum%20na%20Szarej.jpg  http://www.szarakamienica.pl/public/picture/notes%20na%206%20tygodni%20na%20Szarej.jpg  http://www.szarakamienica.pl/public/picture/Uncanny%20Valley/RK_logo2(1).png http://www.szarakamienica.pl/public/picture/Uncanny%20Valley/logo%20opcje.png   http://www.szarakamienica.pl/public/picture/DziennikP(1).jpg

  

 

 

czytaj więcej

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | następna »