/home/greyhouse/ftp/szara_www
Aktualności
Finisaż Ajaaoeho 2021-05-05

  

Finisaż Ajaaaoeho

 

16.05.2021 (niedziela)

godz. 18.00- 20.00

 

16 maja zapraszamy na ostatni seans Ajaaoeho, któremu towarzyszyć będą oprowadzania kuratorskie, poczęstunek w formie jadalnych piegów i rytualne picie napoju z pnącza duchów. Ten ostatni może sprawić, że wejdziemy w trans, zaczniemy przewidywać przyszłość, albo nawiążemy kontakt z mityczną pamięcią plemienia.

Wspólnie będziemy nasłuchiwać fosforyzującej zorzy, wywoływać echo i zaplątywać się w rośliny z okresu dewonu. Będziemy oglądać performowanie zjawisk, padanie śniegu, który zamienia się w brokat, szalejącą trąbą powietrzną, pochłaniające tęczę widmo Brockenu i skrzącą się na śmieciach, które udają koralową rafę, lucyferynę. Jeszcze raz wyobrazimy sobie Echo jako dziewczynę – buńczuczną nimfę, która nie tylko powtarza, ale też przedrzeźnia, parafrazuje i parodiuje oryginał.

Po wszystkim będzie można zabrać ze sobą odrobinę wishing dust – gwiezdnego pyłu, który wysypany ma moc odczarowywania rzeczywistości. Działa nie tyle jak Narnia, co właśnie szafa. Zasysa dziurę, którą wypływa nieświadome i znaczy choreografie steinerowskich duchów natury.

Marta Krześlak. Ajaaoeho 

http://www.szarakamienica.pl/public/picture/beztytulu_MK_collage_2019.jpg
 
 
Uczestników uprzejmie prosimy o zachowanie zasad sanitarnych: posiadanie maseczek i respektowanie dystansu społecznego. Wystawę można oglądać również oglądać przed finisażem: 6, 8, 13 i 15 maja (w każdy czwartek i sobotę w godz. 12-18.00)
 
Zdjęcie: Marta Krześlak, Bez tytułu (collage), 2019
 
 
 
Galeria Szara Kamienica
dziedziniec wewnętrzny
 
 

 

czytaj więcej

Ajaaoeho Marty Krześlak i nowe obostrzenia 2021-02-20

 

W związku z wprowadzonymi ograniczeniami w działalności instytucji kultury zmuszeni jesteśmy w dniach od 20 marca do 9 kwietnia zawiesić oficjalne dni otwarcia wystawy "Marta Krześlak. Ajaaoeho". 
  
W tym okresie można umawiać się mailowo na indywidualne spotkania, które będą miały formę ćwiczeń: patrycja_kujawska@szarakamienica.pl 

Serdecznie zapraszamy! 

http://www.szarakamienica.pl/public/picture/_DSC5387.jpg

fot.: Paweł Wyląg

czytaj więcej

Ajaaoeho. Marta Krześlak w Szarej Kamienicy! 2021-02-01

 

Ajaaoeho. Marta Krześlak

 

Otwarcie: 18.02.2021 (czwartek), godz. 12-18.00

Finisaż: 16.04.2021

Wystawa potrwa do 16 kwietnia

 

Kuratorka: Ania Batko

 

Wystawę odwiedzać można w każdy czwartek i sobotę od 12.00 do 18.00. W tym czasie uruchamiamy w galerii gorącą linię. Na telefoniczne oprowadzania: nasłuchiwanie śniegu, tańce na wulkanie i rozmowy o szafie z oknem na Narnię, palmie, która zamienia się w antenę, tęczy, która świeci w ciemności i fosforyzującej luceferynie, można zapisywać się wysyłając maila na adres: anna.m.batko@gmail.com. Z gorącą linią można łączyć się też bezpośrednio z galerii.

 

 

 

Mały Książę wspiął się na wysoką górę. Jedynymi górami, które dotychczas znał, były sięgające mu kolan wulkany. Wygasły wulkan służył mu jako krzesełko.

"Z tak wysokiej góry jak ta - powiedział sobie - zobaczę od razy całą planetę i wszystkich ludzi..."

Lecz nie zobaczył nic poza ostrymi skałami.

- Dzień dobry - powiedział na wszelki wypadek.

- Dzień dobry... Dzień dobry... Dzień dobry - odpowiedziało echo.

 

Patronat medialny:

 

    


http:/www.szarakamienica.pl/public/picture/nn6t_logo.pdf

czytaj więcej

Zmiana godzin otwarcia galerii 2020-10-22

Z uwagi na obecną sytuację pandemiczno-ekonomiczną galeria i wystawa "Celebrity" będzie czynna

w godz. 16:00 -18:00 w dniach od wtorku do piątku

oraz w sobotę od 13:00 do 17:00.

W niedzielę i poniedziałki galeria pozostaje nieczynna

Liczymy na wyrozumiałość gości!

I nieustająco serdecznie zapraszamy

Urwaga: w najbliższą sobotę tj. 24.10 z powodów technicznych otworzymy dopiero o godz. 14:30. Galeria w tym dniu czynna będzie do godz. 18:00 

czytaj więcej

Kraków czerwoną strefą 2020-10-16

 

CELEBRITY

17.10.2020. godz. 20:00

Uwaga:

Otwarcie odbędzie się na nieco zmienionych zasadach, związanych z zagrożeniami (i obostrzeniami) zwłaszcza w obszarze kultury i sztuki. Zamiast koncertu Belli Ćwir odbędzie się spotkanie z artystką z towarzyszącą muzyką w tle.

Ilość osób  w galerii będzie  ograniczona - pamiętamy o konieczności zachowania właściwej odległości. W przypadku dużej ilości chętnych, przepływ zwiedzających będzie się odbywał w trybie zmiennym. 

Wszyscy odwiedzający proszeni są o zakrywanie nosa i ust 

Z góry dziękujemy za wyrozumiałość 

Organizatorzy wystawy

 

czytaj więcej

Celebrity 2020-10-12

 

CELEBRITY,  17 października, godz. 20:00!

Punktem wyjścia wystawy jest współczesna recepcja figury Lulu z kontrowersyjnego dramatu Franka Wedekinda ("Lulu", 1892-95). 


artystki/artyści: ArTVstka (feat. Jana Moroz aka ixc999x), Nikodem Baiser, Martyna Borowiecka, Karina Gorzkowska, Justyna Górowska, Krzysztof Grzybacz, Zofia Krawiec, Edmund Krempiński, Katarzyna Olma, Maja Szerel, Joanna Tochman, Daniel_a Weiss, Konrad Żukowski
dizajn 3D / współpraca aranżacyjna: Karina Gorzkowska i Maja Szerel 
wernisaż: koncert Belli Ćwir
 
http://www.szarakamienica.pl/public/picture/celebrity/CELEBRITY%20(3D%20Maja%20Szerel).png
 
 
Nie jestem ofiarą, jestem celebrity” − mówi Lulu, czyli jedna z najbardziej nieodgadnionych postaci literackich z dramatu Franka Wedekinda. Lulu powstaje mniej więcej w tym samym czasie, kiedy Freud pisze Objaśnienie marzeń sennych. I jedno i drugie dzieło bada obszary społecznego tabu, i jedno i drugie obfituje w mizoginizm. Z tym, że badania Freuda przynoszą mu sławę, a  dramat Wedekinda zostaje poddany cenzurze i owiany sławą, ale tą złą. Jednak w przypadku Lulu sprawa nie jest taka prosta, bo historia kilkuletniej dziewczynki wytresowanej do roli prostytutki jest również historią strategii wyparcia i hipokryzji mieszczaństwa doby dekadentyzmu. Lulu posiada wiele tożsamości, bo jest i niewinną dziewczynką, i femme fatale, i żoną, kochanką, fetyszem, ofiarą oraz opresorką. Lulu posiada również wiele imion − Nelly, Ewa, Mignon, Katja, Daisy. Jeden z bohaterów Wedekinda mówi, że Lulu wystawia się na bezwstydne spojrzenia, ale to właśnie ją ocala. Staje się ona lustrem dla projekcji męskich fantazji, a jednocześnie traumą, której za wszelką cenę należy uniknąć. I wreszcie Lulu to nadwyżka rozkoszy, zohydzająca to, co uważa się za przyjemne, jak i nasycająca przyjemnością to, co uznawane za odrażające. 

 

 

 

czytaj więcej

Rozczytywanie form 2020-09-16

 

Rozczytywanie form

Justyna Smoleń 

 

wystawa: 17.09 - 10.10

czynna w czwartki, piątki i soboty w godz.: 14:00 - 18:00

 

 

Rozważania artystyczne podjęte w eksponowanych pracach dotyczą funkcji znaku plastycznego. Poddają analizie dynamicznie zmieniające się modele interpretacji świata widzialnego, jego percepcji, oraz mechanizmy zmiany znaczeniowej, wydarzające się w obszarze semantyki obrazów. Prace plastyczne odwołują się w swojej formie do przedstawień zjawisk przyrody, które charakteryzują się nieuchwytnością oraz płynnością. Zjawiska fizyczne, będące inspiracją do ich powstania, to procesy zachodzące w naturze, wynikające z istnienia sił podstawowych, np. oddziaływania elektrycznego, magnetycznego czy grawitacyjnego na tafle wody lub masy powietrza. 

 

http://www.szarakamienica.pl/public/picture/forma%20cieta%20%202018.jpg

 

 

Klasyczna konstrukcja rzeczywistości oparta na jednoznaczności interpretacyjnej, została dawno wyparta przez epokę wieloznaczności. Odmienność, inność, płynność, wieloznaczność kontekstów, lokalność sensów, których nie wypałujemy od razu, to nasze nowe codzienne doświadczenie. Fragmentarycznie dostępna rzeczywistość zmusza zatem artystę do przyjęcia strategii twórczej, adekwatnej do współczesnych warunków percepcyjnych człowieka. To, czego doświadczamy codziennie, poddawane jest dynamice zmian, które na bieżąco ciężko jest zdefiniować i nazwać.

W momencie podświadomej próby odtworzenia całości zjawiska, widz, na podstawie analizy własnego doświadczenia i wiedzy oraz siły wyobraźni, odnosi się do wybranego fragmentu, wyszukując w nim tych aspektów, które mogłyby mieć swoją kontynuacje w przestrzeni wyobrażonej. Dzięki swojej aktywności intelektualnej, ale również fizycznej, jest on zatem aktywnym uczestnikiem wytwarzania dzieła sztuki. Stosunek ciała do pracy umożliwia poznanie zwielokrotnionego obrazowania zawartego w niej. Czytelność formy ujawnia się dopiero w momencie ruchu podmiotu wobec obiektu. Prace prezentowane na wystawie są realizacjami rozwijającymi watek obrazowej wielości w jednym obszarze wyznaczonym granicami dzieła, oraz próbą badania zależności pomiędzy obrazem malarskim a rzeźbą. 

 

 

 

 Justyna Smoleń

 

Wystawa jest publiczną prezentacją pracy doktorskiej w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie sztuki piękne realizowanej na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

 

czytaj więcej

]T]error - exhibition & secret party 2020-08-27

 

http://www.szarakamienica.pl/public/picture/A2troublewithdouble/facebook%20.png

Piątek, 28 sierpnia 2020; godz. 21:00 – 06:00

secret party >> ul Bożego Ciała 3/18, ilość osób ograniczona, pamiętajcie o maseczkach

line-up >>

21:00 
ehh hahah

22:00 
ixc999x
 
23:00 
͏v͏i͏r͏t͏u͏a͏l ͏g͏e͏i͏s͏h͏a

24:00 
Carollė

01:00 
Aleksander Sovtysik
 
VR i stream >> http://thetroublewithdouble.pl/#/
site specific >> 
Artvstka
 (rest room) 
Katarzyna Olma
 & Joanna Tochman (main room) 
TERЯORMODE
 (chill room)
***
(T)error to pochwała przemijalności
Z realu powstałaś i w real się obrócisz
Realność nad realnościami
Wszystko realność
Realności subkultura
Bardziej na dole
Choć wcześniej była góra
Ostatni seans streamowy
Nostalgia sieci, awangarda i glitch
Awatary w realu
Call me later, bitch
Face maski na twarzach
Bitcoiny w kieszeniach
A teraz zrobimy jakąś demolkę
Demontaż czy tam dekonstrukcję
Realność dla wszystkich
Wszyscy dla realności
Idziemy na climax, ciągniemy na finisz
Wokół płonie algorytm
Kiedy to w końcu rozkminisz
Wychodzimy z wirtualu
Wewnętrznie zhakowani
Gotowe na (T)error
Infekujemy sekwencje realu
***
Kuratorka: Katarzyna Oczkowska 
 
------------------------------------------------------------------------------------ 
 
http://www.szarakamienica.pl/public/picture/A2troublewithdouble/mkidn_01_cmyk-removebg(1).png http://www.szarakamienica.pl/public/picture/A2troublewithdouble/logo_nck-removebg-preview.png

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci" 

 czytaj więcej

Zmiana godzin otwarcia wystawy 2020-07-06

Miło nam poinformować, iż wystawa "Ranne ptaki są nieufne" Dyby i Adama Lachów w bieżącym tygodniu (6-12.07)  czynna jest codziennie :)  

Od poniedziałku do piątku w godzinach 15:00 -19:00 i w weekendy 11:00 - 19:00

Zapraszamy wspólnie  z Miesiącem Fotografii!

czytaj więcej

MFK 2020 w Szarej Kamienicy! Juz wkrótce :) 2020-06-21

 

Ranne ptaki są nieufne

 

Dyba Lach, Adam Lach
Kurator: Michał Łuczak

27.06 - 26.07.2020

http://www.szarakamienica.pl/public/picture/rewizje_promo01.jpg 

Ostatnie trzy i pół roku Dyba i Adam Lach spędzili w Polskach wszystkich liter. Model ich pracy przypominał ten z najlepszych czasów reportażu, kiedy redakcje wysyłały reporterów w różne regiony Polski, by po prostu zobaczyli, „jak tam jest”. Czas na przygotowanie materiału nigdy nie był nieograniczony, ale starczało go, by przyjrzeć się określonemu miejscu, a nawet znudzić nim. 

Kraj był wtedy pozamykany, ale ludzie – otwarci. Dziś świat przyspieszył, wydaje się mniejszy, granice są w większości otwarte. Od pewnego czasu w Polsce wszystko wydaje się ustalone – strony, poglądy, podziały, mity i symbole. Gotowe diagnozy są łatwo dostępne i łatwo przyswajalne, wystarczy którąś wybrać.

Dyba i Adam mieli wątpliwości – z nich powstały teksty i fotografie, zamknięte w książce Rewizje. Wystawa Ranne ptaki są nieufne w przeciwieństwie do książki jest pozbawiona tekstu. A wszystko, co powinno się wiedzieć, wchodząc do galerii, to to, że jesteśmy w Polsce – w Polsce „ciekawych czasów”.

Poprzez same fotografie można pokazać wiele, choć niekoniecznie konkretnie. Dużo zależy od kontekstu, jaki wniesiemy – każdy i każda z nas. Trzeba też pamiętać, że z fotografią i z samą Polską jest trochę jak w piosence Marii Peszek Polska A, B, C i D: „Nic nie jest takim, jakim się wydaje”.

Michał Łuczak
9 marca 2020

Kuratorską pracę nad wystawą zamknęliśmy powyższym tekstem. Ostateczną wersję napisałem 9 marca, czyli w poniedziałek. W środę 11 marca polski rząd postanowił, że następnego dnia zostają zamknięte wszystkie placówki edukacyjne, a 14 marca wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego. 

Medialna rzeczywistość pełna była stwierdzeń o historycznym wydarzeniu, sytuacji „bez precedensu” i możliwej zmianie, jaką może ona wywołać. 

Wystawę pokazujemy jednak w niezmienionej formie. Uzupełniliśmy ją jednym nowym zdjęciem wykonanym w trakcie pandemii – zostało ono umieszczone w osobnej części galerii. Decyzja ta jest o tyle istotna, że choć nic nie zostało zmienione, coś się jednak zmieniło. 

Fotografia przylega do czasów, w jakich powstała, szczególnie ta dokumentalna czy reporterska, ale moment, w którym się ją ogląda, jest jednym z kontekstów, o których pisałem wyżej. 

18 czerwca 2020

Adam Lach – dokumentalista, twórca wizualny. Publikuje w „The New York Times”, „Le Monde”, „The Guardian”, „GEO”, „Newsweek”. Laureat wielu konkursów fotografii, w tym POYi, IPA, Grand Press Photo. Autor książek fotograficznych: Stigma, nagrodzonej w konkursie IPA, oraz Neverland, wybranej do autorskiej kolekcji photobooków Martina Parra prezentowanych w Tate Gallery. Jego fotografia zatytułowana Wolność została ogłoszona Ikoną Trzydziestolecia w międzynarodowym konkursie Press Club Polska. Jego prace prezentowano m.in. w Paryżu na festiwalu La Quatriéme Image, na Biennale w Pradze, na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge.

Dyba Lach – dokumentalistka, producentka, autorka. Absolwentka Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej Szkoły Filmowej w Łodzi oraz kierunku fotografia prasowa w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Współautorka książki fotograficznej Stigma, nagrodzonej w konkursie International Photography Awards i wybranej publikacją roku 2014 w Konkursie im. Beaty Pawlak organizowanym przez Fundację Batorego. Laureatka DEBUTS 2015 – drugiej edycji międzynarodowego konkursu młodych fotografów. Reżyseruje i koordynuje wydarzenia artystyczne, spektakle, koncerty, projekty kulturalne, krótkie formy dokumentalne.

 

Organizator: Miesiąc Fotografii w Krakowie

Partner: Fundacja Grey House Szara Kamienica 

 

czytaj więcej

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | następna »